BAFTA 2015: nominalizații

E cam labă ce s-a nominalizat la BAFTA 2015. Adică filmele de la efecte speciale sunt mai bune și mai demne de atenție decât alea de la Best Film.

BAFTA 2015 aduce Premiile Academiei Britanice de Film mai aproape de Oscaruri, adică în mijlocul derizoriului artistic cu pusee penibile de rezonări politice. E trist dar fix asta se întâmplă. Să vedem care sunt nominalizările. Scurt pe doi ce-i interesează pe academicienii englezi sunt homosexualii si soldații. Unii să se ducă să refacă ordinea imperială prin lumea a treia si ailalți să stea acasa să facă shopping și să nu le penetreze femeile vajnicilor soldați. Peste toată tărășenia plutește pe un nimb de glorie cu 11 nominalizări un handicapat-sploitation care mie mi-a cauzat diabet fix din trailer: The Theory of Everything. Dacă vrei să respecți să respecți pe cineva (Stephen Hawking, geniu astrofizic paralizat, îl știm  din Dexters Laboratory) citești ce scrie. Sau na, citești ce-a scris nevastă-sa. Sau faci dreacu un documentar onest. Dacă vrei să sugi bani din degradarea fizică și să cercești emapatie și să sugi premii fără să poată zice nimeni nimic de rău despre filmul tău (pentru că e cu handicapat) faci melodramoletă pentru dudui senisbile.

Best Film

Boyhood

Birdman

Grand Budapest

The Imitation Game

The Theory of Everything

Din punctul meu de vedere avem 2 filme (Boyhood și Grand Budapest) plus trei labe mediocre cu spume.

The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

Best FX

Dawn of the Planet of the Apes

Guardians of the Galaxy

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

Interstellar

X-Men: Days of Future Past

Astea 5 măcar au o relevanță comercială și tehnică. Măcar nu sunt plictisitoare, chestie care se face și din scenariu.

Imitation Game

Imitation Game

Best original Screenplay

Birdman (clișeu cap coadă)

Boyhood (ăsta fiind un film lipsit de vrun fel de scenariu, doh, l-au improvizat)

Nightcrawler (l-am adorat dar nu pentru scenariu musai)

Whiplash (ah, ceva ce s-ar vrea hardcore dar dă cu happy-end cum să nu detești așa ceva?)

Grand Budapest (nicio problemă)

Nightcrawler 2

Nightcrawler 2

Best Adapted Screenplay

American Sniper (aici nu știu dar există șanse maxime ca scenariul oricum să fie mai bun decât biografia vomei ăleia idioate cu două picioare și creieru plin de rahaturi patriotarde americănești)

Gone Girl (am uitat complet de filmul ăsta)

The Imitation Game (no shit, ce bun trebuie sa fie scenariul daca pân și trailerul e plicticos)

Paddington (uneori mă găndesc să-l văd și io pe ăsta)

The Theory of Everything (al dreacu să fiu dacă mă interesează filmul ăsta)

singura urmă de bun-simț este că măcar au fost constanți nu au nominalizat la Best Movie filme care nu au (după standardul lor) scenarii bune

The Theory of Everything

The Theory of Everything

Outstanding British Film

’71 (e bun ca debut, mi se pare scos din liga lui fix pe motive politce. Decât un thriller cu vai săracul soldățoi)

The Imitation Game (v-am zis că-mi vine să vomit de la fața lui Benedict Cucumbershite?)

Paddington (poate chiar ar trebui să-l văd)

Pride (al doilea film cu homosexuali, asta se bifează la relevanță socială și agende politice)

The Theory of Everything (CÂÂÂÂH)

Under the Skin (ce să vezi, măcar la asta au avut bun-simț)

Scarletta

Scarletta

Outstanding British Debut

Northern Soul (ăsta pare un Boat that Rocked în mizerie, probabil n-o să fie chiar prost)

’71 (soldățoi)

71

71

Litling (gay)

Lilting

Lilting

Kajaki: The True Story (soldățoi)

kajaki

kajaki

Pride (gay)

Pride

Pride

Film not in English Language

Ida (polski catholic holochaust  shite cu alb-negru peste toate alelalte)

Leviathan (russian gloom)

The Lunchbox (happy shite)

Trash (no shit e făcut de Stephen Daldry, cât de film străin poate fi)

Two Days, One Night (Dardenii și iar mizerii sociale dar cumva relevante pentru momentul actual, oricât de penibil ar fi scenarizate)

Cannes 2014: Leviathan

Leviathan

ok, aici aveti toate nominalizările. chestia este ca e atât de plicticos ce se intâmplă cât nu poate să-mi pese prea mult. am să văd totuși Padington & Gone Girl. Când oi avea chef. Ce-o să constat este că

11 nominalizări pentru Theory of Everything (vax, sictir)

10 pentru Grand Budapest

9 pentru Birdman (chiar o sa scriu de filmul ăsta, că m-a iritat)

8 pentru Imitation Game

4 pentru Mr Turner (Imagine si premii de machiaj costume si imagine, chiar si-au batut joc cacademicienii, dar las că dacă apără soldățeii cum trebe Imperiul Britanic să vezi ce de artă scot din ei homosexualii)

Singurele premii logice le dau cu bold mai jos, deși cum cam PNV.

BEST FILM

BIRDMAN Alejandro G. Iñárritu, John Lesher, James W. Skotchdopole

BOYHOOD Richard Linklater, Cathleen Sutherland

THE GRAND BUDAPEST HOTEL Wes Anderson, Scott Rudin, Steven Rales, Jeremy Dawson

THE IMITATION GAME Nora Grossman, Ido Ostrowsky, Teddy Schwarzman

THE THEORY OF EVERYTHING Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten

OUTSTANDING BRITISH FILM

’71 Yann Demange, Angus Lamont, Robin Gutch, Gregory Burke

THE IMITATION GAME Morten Tyldum, Nora Grossman, Ido Ostrowsky, Teddy Schwarzman, Graham Moore

PADDINGTON Paul King, David Heyman

PRIDE Matthew Warchus, David Livingstone, Stephen Beresford

THE THEORY OF EVERYTHING James Marsh, Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten

UNDER THE SKIN Jonathan Glazer, James Wilson, Nick Wechsler, Walter Campbell

OUTSTANDING DEBUT BY A BRITISH WRITER, DIRECTOR OR PRODUCER

ELAINE CONSTANTINE (Writer/Director) Northern Soul

GREGORY BURKE (Writer), YANN DEMANGE (Director) ’71

HONG KHAOU (Writer/Director) Lilting

PAUL KATIS (Director/Producer), ANDREW DE LOTBINIÈRE (Producer) Kajaki: The True Story

STEPHEN BERESFORD (Writer), DAVID LIVINGSTONE (Producer) Pride

FILM NOT IN THE ENGLISH LANGUAGE

IDA Pawel Pawlikowski, Eric Abraham, Piotr Dzieciol, Ewa Puszczynska

LEVIATHAN Andrey Zvyagintsev, Alexander Rodnyansky, Sergey Melkumov

THE LUNCHBOX Ritesh Batra, Arun Rangachari, Anurag Kashyap, Guneet Monga

TRASH Stephen Daldry, Tim Bevan, Eric Fellner, Kris Thykier

TWO DAYS, ONE NIGHT Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, Denis Freyd

DOCUMENTARY

20 FEET FROM STARDOM Morgan Neville, Caitrin Rogers, Gil Friesen

20,000 DAYS ON EARTH Iain Forsyth, Jane Pollard

CITIZENFOUR Laura Poitras

FINDING VIVIAN MAIER John Maloof, Charlie Siskel

VIRUNGA Orlando von Einsiedel, Joanna Natasegara

ANIMATED FILM

BIG HERO 6 Don Hall, Chris Williams

THE BOXTROLLS Anthony Stacchi, Graham Annable

THE LEGO MOVIE Phil Lord, Christopher Miller

DIRECTOR

BIRDMAN Alejandro G. Iñárritu

BOYHOOD Richard Linklater

THE GRAND BUDAPEST HOTEL Wes Anderson

THE THEORY OF EVERYTHING James Marsh

WHIPLASH Damien Chazelle

ORIGINAL SCREENPLAY

BIRDMAN Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris Jr, Armando Bo

BOYHOOD Richard Linklater

THE GRAND BUDAPEST HOTEL Wes Anderson

NIGHTCRAWLER Dan Gilroy

WHIPLASH Damien Chazelle

ADAPTED SCREENPLAY

AMERICAN SNIPER Jason Hall

GONE GIRL Gillian Flynn

THE IMITATION GAME Graham Moore

PADDINGTON Paul King

THE THEORY OF EVERYTHING Anthony McCarten

LEADING ACTOR

BENEDICT CUMBERBATCH The Imitation Game

EDDIE REDMAYNE The Theory of Everything

JAKE GYLLENHAAL Nightcrawler

MICHAEL KEATON Birdman

RALPH FIENNES The Grand Budapest Hotel

LEADING ACTRESS

AMY ADAMS Big Eyes

FELICITY JONES The Theory of Everything

JULIANNE MOORE Still Alice

REESE WITHERSPOON Wild

ROSAMUND PIKE Gone Girl

SUPPORTING ACTOR

EDWARD NORTON Birdman

ETHAN HAWKE Boyhood

J.K. SIMMONS Whiplash

MARK RUFFALO Foxcatcher

STEVE CARELL Foxcatcher

SUPPORTING ACTRESS

EMMA STONE Birdman

IMELDA STAUNTON Pride

KEIRA KNIGHTLEY The Imitation Game

PATRICIA ARQUETTE Boyhood

RENE RUSSO Nightcrawler

ORIGINAL MUSIC

BIRDMAN Antonio Sanchez (aoleo, e teribil de proastă muzica)

THE GRAND BUDAPEST HOTEL Alexandre Desplat

INTERSTELLAR Hans Zimmer

THE THEORY OF EVERYTHING Jóhann Jóhannsson

UNDER THE SKIN Mica Levi

CINEMATOGRAPHY

BIRDMAN Emmanuel Lubezki

THE GRAND BUDAPEST HOTEL Robert Yeoman

IDA Lukasz Zal, Ryzsard Lenczewski

INTERSTELLAR Hoyte van Hoytema

MR. TURNER Dick Pope

EDITING

Due to a tie in voting in this category, there are six nominations

BIRDMAN Douglas Crise, Stephen Mirrione

THE GRAND BUDAPEST HOTEL Barney Pilling

THE IMITATION GAME William Goldenberg

NIGHTCRAWLER John Gilroy

THE THEORY OF EVERYTHING Jinx Godfrey

WHIPLASH Tom Cross

PRODUCTION DESIGN

BIG EYES Rick Heinrichs, Shane Vieau

THE GRAND BUDAPEST HOTEL Adam Stockhausen, Anna Pinnock

THE IMITATION GAME Maria Djurkovic, Tatiana MacDonald

INTERSTELLAR Nathan Crowley, Gary Fettis

MR. TURNER Suzie Davies, Charlotte Watts

COSTUME DESIGN

THE GRAND BUDAPEST HOTEL Milena Canonero

THE IMITATION GAME Sammy Sheldon Differ

INTO THE WOODS Colleen Atwood

MR. TURNER Jacqueline Durran

THE THEORY OF EVERYTHING Steven Noble

MAKE UP & HAIR

THE GRAND BUDAPEST HOTEL Frances Hannon

GUARDIANS OF THE GALAXY Elizabeth Yianni-Georgiou, David White

INTO THE WOODS Peter Swords King, J. Roy Helland

MR. TURNER Christine Blundell, Lesa Warrener

THE THEORY OF EVERYTHING Jan Sewell

SOUND

AMERICAN SNIPER Walt Martin, John Reitz, Gregg Rudloff, Alan Robert Murray, Bub Asman

BIRDMAN Thomas Varga, Martin Hernández, Aaron Glascock, Jon Taylor, Frank A. Montaño

THE GRAND BUDAPEST HOTEL Wayne Lemmer, Christopher Scarabosio, Pawel Wdowczak

THE IMITATION GAME John Midgley, Lee Walpole, Stuart Hilliker, Martin Jensen

WHIPLASH Thomas Curley, Ben Wilkins, Craig Mann

SPECIAL VISUAL EFFECTS

DAWN OF THE PLANET OF THE APES Joe Letteri, Dan Lemmon, Erik Winquist, Daniel Barrett

GUARDIANS OF THE GALAXY Stephane Ceretti, Paul Corbould, Jonathan Fawkner, Nicolas Aithadi

THE HOBBIT: THE BATTLE OF THE FIVE ARMIES Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, R. Christopher White

INTERSTELLAR Paul Franklin, Scott Fisher, Andrew Lockley

X-MEN: DAYS OF FUTURE PAST Richard Stammers, Anders Langlands, Tim Crosbie, Cameron Waldbauer

BRITISH SHORT ANIMATION

THE BIGGER PICTURE Chris Hees, Daisy Jacobs, Jennifer Majka
MONKEY LOVE EXPERIMENTS Ainslie Henderson, Cam Fraser, Will Anderson
MY DAD Marcus Armitage

BRITISH SHORT FILM

BOOGALOO AND GRAHAM Brian J. Falconer, Michael Lennox, Ronan Blaney

EMOTIONAL FUSEBOX Michael Berliner, Rachel Tunnard

THE KÁRMÁN LINE Campbell Beaton, Dawn King, Tiernan Hanby, Oscar Sharp

SLAP Islay Bell-Webb, Michelangelo Fano, Nick Rowland

THREE BROTHERS Aleem Khan, Matthieu de Braconier, Stephanie Paeplow

THE EE RISING STAR AWARD (voted for by the public)

GUGU MBATHA-RAW

JACK O’CONNELL

MARGOT ROBBIE

MILES TELLER

SHAILENE WOODLEY